Język kaszubski w szkole
„Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać tak bogatą tradycję kaszubską młodym pokoleniom”.
Ojciec Święty Jan Paweł II – Sopot’99
Takie czy inne pochodzenie nie przeszkadza w poznawaniu obcego języka i nie inaczej trzeba patrzeć na naukę kaszubskiego. W naszej szkole już drugi rok odbywają się zajęcia języka kaszubskiego. Zainteresowanie nowym przedmiotem jest bardzo duże. W zajęciach uczestniczy 57 uczniów. Dzieci uczęszczają na zajęcia w pięciu grupach wiekowych - kl. I i II, kl. III, kl. IV, kl. V i kl. VI. Staramy się, by lekcje były ciekawe, a dzieci chętnie w nich uczestniczyły. Kaszubski to przedmiot jak każdy inny i trzeba go nauczać w taki sposób, by dzieci miały satysfakcję ze zdobywania wiedzy. Zapytani o zajęcia uczniowie potwierdzają, że są one fajne.
Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz mowy swoich przodków, słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają kulturę, tradycje, zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce i rękodzieło. Uczą się też podstaw pisowni języka kaszubskiego. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach gotowania oraz wyszywania haftem kaszubskim. Lekcje realizowane są często jako warsztaty oraz wycieczki, finansowane z subwencji oświatowej. Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo.
Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów. Swoje zaangażowanie w nauczanie języka kaszubskiego Szkoła w Maszewku akcentuje również poprzez wystrój. W jednej z sal tworzy się izba regionalna. Znajdują się tam zbiory ceramiki, haftu . Na ścianach znajdują się m. in. plansze z abecadłem kaszubskim.
Uatrakcyjnieniem zajęć są lekcje w terenie: wycieczki krajoznawcze m. in. do Wejherowa, Kluk, zajęcia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - czerpanie papieru, malowanie na szkle, Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich – lekcja w starej kaszubskiej szkole, malowanie na szkle, W tym roku uczniowie po raz drugi wezmą udział w Konkursie Recytatorskim "Rodnô Mõwa".
Warto zastanowić się wspólnie z dzieckiem nad możliwością uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole.
„Razem z nami przetrwała nasza
kaszubska mowa, pełna rytmu morza.
Ceńmy ją sobie. Ona obok mowy polskiej
najpiękniejsza i nam najdroższa.’’
ks. dr Bernard Sychta
Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają pieśni, tańce, rękodzieło oraz bardzo dużo różnych innych elementów folkloru. W ramach zajęć uczniowie rozbudzają w sobie zamiłowania do języka, historii i kultury kaszubskiej, wyrabiają postawę świadomego uczestnictwa w kulturze, rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur. Realizacja zajęć obejmuje zaplanowane wycieczki po regionie Kaszub, warsztaty haftu kaszubskiego, finansowane z subwencji oświatowej, uczestnictwo w konkursach, min. „Rodnô Mòwa" oraz występy szkolne. Treści zajęć wynikają z PROGRAMU NAUCZANIA JĘZYKA KASZUBSKIEGO Z ELEMENTAMI WIEDZY O KASZUBACH: Teresa Czerwińska, Aleksandra Pająk i Lucyna Sorn „Z kaszëbsczim w szkòle" /numer dopuszczenia:DKOS-5002-36/06
Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo.
Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.