Język kaszubski

- 2022/2023

- 2021/2022

- 2020/2021

- 2019/2020

- 2017/2018

- 2016/2017

- 2015/2016

- 2014/2015

- 2013/2014

- 2012/2013


  

Język kaszubski w szkole

 

„Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać tak bogatą tradycję kaszubską młodym pokoleniom”.

                                                                  Ojciec Święty Jan Paweł II –         Sopot’99

Takie czy inne pochodzenie nie przeszkadza w poznawaniu obcego języka i nie inaczej trzeba patrzeć na naukę kaszubskiego.  W naszej szkole  już drugi rok odbywają się zajęcia  języka kaszubskiego. Zainteresowanie nowym przedmiotem jest bardzo duże. W zajęciach uczestniczy  57 uczniów. Dzieci uczęszczają na zajęcia w pięciu grupach wiekowych - kl. I i II, kl. III, kl. IV, kl. V i  kl. VI. Staramy się, by lekcje były ciekawe, a dzieci chętnie w nich uczestniczyły.  Kaszubski to przedmiot jak każdy inny i trzeba go nauczać w taki sposób, by dzieci miały satysfakcję ze zdobywania wiedzy. Zapytani o zajęcia uczniowie potwierdzają, że są one fajne.

          Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz mowy swoich przodków, słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają kulturę, tradycje, zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce i  rękodzieło. Uczą się też podstaw pisowni języka kaszubskiego.  Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach gotowania oraz wyszywania  haftem kaszubskim. Lekcje realizowane są często jako warsztaty oraz wycieczki, finansowane z subwencji oświatowej. Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo.

         Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów. Swoje zaangażowanie w nauczanie języka kaszubskiego Szkoła w Maszewku  akcentuje również poprzez wystrój.  W jednej z sal tworzy się izba regionalna. Znajdują się tam zbiory ceramiki, haftu . Na ścianach  znajdują się m. in. plansze z  abecadłem kaszubskim.

Uatrakcyjnieniem zajęć są lekcje w terenie: wycieczki krajoznawcze m. in. do Wejherowa, Kluk, zajęcia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej  - czerpanie papieru, malowanie na szkle,  Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich – lekcja w starej kaszubskiej szkole, malowanie na szkle,   W tym roku uczniowie  po raz drugi wezmą udział w Konkursie Recytatorskim  "Rodnô Mõwa".

Warto zastanowić się wspólnie z dzieckiem nad możliwością uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole.

 

 

 

 


 

 


 

 

Razem z nami przetrwała nasza
kaszubska mowa, pełna rytmu morza.
Ceńmy ją sobie. Ona obok mowy polskiej
najpiękniejsza i nam najdroższa.’’
                                                                                 ks. dr Bernard Sychta

 

Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają pieśni, tańce, rękodzieło oraz bardzo dużo różnych innych elementów folkloru. W ramach zajęć uczniowie rozbudzają w sobie zamiłowania do języka, historii i kultury kaszubskiej, wyrabiają postawę świadomego uczestnictwa w kulturze, rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur. Realizacja zajęć obejmuje zaplanowane wycieczki po regionie Kaszub, warsztaty haftu kaszubskiego, finansowane z subwencji oświatowej,  uczestnictwo w konkursach, min. „Rodnô Mòwa" oraz występy szkolne. Treści zajęć wynikają z PROGRAMU NAUCZANIA JĘZYKA KASZUBSKIEGO Z ELEMENTAMI WIEDZY O KASZUBACH: Teresa Czerwińska, Aleksandra Pająk i Lucyna Sorn „Z kaszëbsczim w szkòle" /numer dopuszczenia:DKOS-5002-36/06

Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo.

Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.

 

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
BIP Deklaracja dostępności

Jadłospis na CZWARTEK:

Gołąbki w sosie pomidorowo - ziołowym 200g/90ml, ziemniaki z wody z koperkiem 200g, kompot owocowy lub woda z cytryną 200ml, Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 654 763
Wczoraj: 426
Dzisiaj: 14
Online: 2
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem