Bezpieczne wakacje-porady KPP w Lęborku

 

WAKACYJNE PORADY DLA RODZICÓW I DZIECI


Dla policjantów okres wakacji letnich to czas wzmożonej pracy. Więcej patroli policyjnych w miejscowościach turystycznych i na trasach dojazdowych, wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci, spotkania z organizatorami i uczestnikami letniego wypoczynku, kontrole miejsc sprzedaży alkoholu – to tylko niektóre przedsięwzięcia podejmowane w celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i spokoju. Policja przypomina jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Warto więc poświęcić chwilkę na przeczytanie porad, których stosowanie pomoże uchronić się przed zagrożeniami.

Na drodze

Kierowca ma być trzeźwy i wypoczęty. Obowiązkowo musi zapinać pasy bezpieczeństwa i pilnować, aby stosowali je także wszyscy jego pasażerowie. Dzieci należy przewozić w fotelikach ochronnych lub innych przystosowanych do tego urządzeniach.
Rodzice, których dzieci wyjeżdżają na kolonie lub wakacyjne wycieczki, mogą poprosić Policję o kontrolę autokaru. Funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowcy, dokumenty pojazdu i jego stan techniczny.
Rodzice powinni wymagać od organizatora, by firma przewozowa zabezpieczyła na wyjazd dwóch kierowców, a pojazd tuż przed podróżą przeszedł dodatkowe badania techniczne. 
Rowerzyści mają obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy takiej drogi nie ma, kierowca jednośladu powinien w pierwszej kolejności korzystać z pobocza, a dopiero w ostateczności możliwa jest jazda prawą stroną jezdni. Z chodnika można skorzystać wyjątkowo – gdy dozwolona prędkość pojazdów na jezdni przekracza 50km/h, a chodnik ma przynajmniej 2 metry szerokości. 
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Nad wodą

Jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu. Ta sama zasada obowiązuje podczas wyprawy łodzią, kajakiem, pontonem. 
Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem. 
Dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Jeżeli są pod Twoją opieką, nie spuszczaj ich z oczu ani na chwilkę. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może się skończyć utonięciem. 
Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. 
Podczas korzystania ze sprzętu pływającego zakładaj kamizelki ratunkowe.

W lesie

Nie rozpalaj ogniska

Nie zostawiaj śmieci i butelek

Nie hałasuj

Nie niszcz przyrody

Stosuj się do regulaminów Parków Krajobrazowych, Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody

Na podwórku

Informuj rodziców gdzie jesteś i z kim

Baw się w miejscach bezpiecznych – z dala od jezdni, torów kolejowych czy placów budowy

Nie ufaj obcym – nie odchodź z nimi, nie wsiadaj do samochodu, nie przyjmuj słodyczy ani napojów

Bądź ostrożny w kontakcie z psami

Nie baw się zapałkami ani urządzeniami elektrycznymi

Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj osobom obcym

Gdyby coś złego spotkało Ciebie albo kolegów zawsze powiedz o tym rodzicom, a jeśli nie ma ich w pobliżu zawiadom osobę dorosłą

Podczas prac polowych

Uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych.
Jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii. 
Nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.

Chroń swoje mienie

Podczas podróży, na dworcu, w pociągu czy autobusie nigdy nie zostawiaj swojego bagażu bez nadzoru.
Odkrycie włamania to prawdziwy szok. To oznacza nie tylko straty materialne, ale i zniszczone poczucie bezpieczeństwa. Dlatego przed wyjazdem zabezpiecz swoje mieszkanie, dom, budynki gospodarcze i poproś zaufaną osobę o nadzór nad Twoim dobytkiem. 
Wakacje to czas żniw dla złodziei. Nie noś przy sobie dużych kwot pieniędzy, nie pozostawiaj cennych rzeczy bez nadzoru na plaży, w lokalu, na dyskotece. Zachowaj czujność w zatłoczonych miejscach, aby nie dać szansy kieszonkowcom. 

Dziecko na kolonii, obozie, biwaku

Sprawdzaj kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie uprawnienia, przygotowanie i doświadczenie zawodowe.
Przestrzegaj dziecko przed kontaktami z nieznajomymi, przyjmowaniem od nich poczęstunków i oddalaniem się od reszty grupy bez wiedzy opiekuna. 
Uświadamiaj dziecku, jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą narkotyki, papierosy i alkohol.

Ważne telefony

112 - telefon alarmowy służb ratowniczych
997 - telefon alarmowy Policji 
998 - telefon alarmowy Straży Pożarnej 
999 - telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego 
601 100 100 - telefon alarmowy WOPR

 

BEZPIECZNYCH WAKACJI!!!

 

 

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 155 702
Wczoraj: 507
Dzisiaj: 483
Online: 9
c) 2012-2020 by spmaszewko.pl
RSS
MAPA STRONY
Polityka cookies
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem