Drodzy Rodzice...przeczytajcie jak nasze nieradzenie sobie z emocjami może wpływać na nasze pociechy.

Złość rodzica może mocno ranić. ????

Każde dziecko jest inne i inaczej odbiera impulsywne reakcje rodzica. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe i reaktywne działania pod wpływem zlości najbliższych mogą sprawić im ból, a nieprzyjemne uczucia na długo pozostać w pamięci.

Przeczytajcie jak nasze nieradzenie sobie z emocjami może wpływać na nasze pociechy:

1. Dzieci mogą bać się próbować nowych rzeczy, „wstydzić się”, krępować, myśleć o sobie w krytyczny sposób, uważać się za kogoś z natury „złego”, kto zasługuje na karę lub krzyk.

2. Dzieci mogą krzyczeć, bić rodzeństwo lub rówieśników. Zauważalna jest korelacja pomiędzy tym jak rodzice traktują dziecko, oraz siebie nawzajem, a jak ono traktuje inne dzieci.

3. Niektóre dzieci gorzej radzą sobie w szkole, nie przejawiają inicjatywy, są bardziej wycofane i milczące, lub przeciwnie- wykazują agresywne zachowania wobec innych dzieci.

4. Dzieci mogą przejawiać brak poczucia własnej wartości, nie wierzą w siebie, brakuje im pewności, aby podejmować nowe działania.

5. Niektóre dzieci mogą być nadmiernie spokojne, przygnębione i smutne. Powodem może być strach przed reakcją rodzica, która nie zawsze jest przewidywalna. Dziecku może brakować wtedy poczucia bezpieczeństwa, a także poczucia bycia akceptowanym oraz kochanym.

Jeżeli zauważamy niektóre z powyższych symptomów, warto zastanowić się, czy mogą być one związane z przelewaniem trudów naszego życia lub dnia i związanymi z nimi emocji na dzieci.

Tym wpisem chciałabym zachęcić Was (i siebie), aby każdego dnia zwracać szczególną uwagę na sposób, w jaki radzimy sobie z emocjami. Na to jak reagujemy na trudne dla nas sytuacje, konflikty z najbliższymi.

Tak, aby dzieci wychodząc kiedyś z naszego domu, weszły w świat z poczuciem bezpieczeństwa, akceptacji i miłości oraz wiary w siebie.

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 155 624
Wczoraj: 507
Dzisiaj: 405
Online: 7
c) 2012-2020 by spmaszewko.pl
RSS
MAPA STRONY
Polityka cookies
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem