Biblioteka

 

  

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

Dzień tygodnia

 

Godziny

Poniedziałek

 

7.35-11.20

Wtorek

 

7.35-11.20

Środa

 

7.35-11.20

Czwartek

7.35-11.20

 

 


WYPOŻYCZANIE

 


 

 

GODZINY

 

 

KLASA

 

7.35-7.45

 

 

IV-V

 

8.30-8.35

 

 

IV-V

 

9.20-9.25

 

                              

 

 VI

 

 

 

 

10.10-10.15

 

 

VI

 

 

11.00-11.20

 

 

VII i VIII

 

Klasy I-III WYPOŻYCZAJĄ NA SWOICH PRZERWACH

 

 
Bajki i baśnie - wydarzenie czytelnicze

W  połowie grudnia w naszej szkole odbyło się dwuczęściowe wydarzenie czytelnicze poświęcone bajkom i baśniom. Rozpoczęli je gimnazjaliści, którzy przygotowali i pokazali uczniom całej szkoły, zabawne przedstawienie zachęcające do czytania książek, pod hasłem „Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem”. Rozpoczęli piosenką „Witajcie w naszej bajce”. Bajce, w której świat bajek „stanął na głowie”. Krasnoludki z „Królewny Śnieżki” zamieszkali w bloku, każdy w oddzielnym mieszkaniu, a Baba Jaga z „Jasia i Małgosi” zamieniła się w bizneswoman. Bajki  w przedstawieniu umierały, bo dzieci zamiast je czytać, cały czas siedziały przed komputerem.

Na zakończenie wspólnie z publicznością zaśpiewali piosenkę „Cała Polska czyta dzieciom”.

                Po inscenizacji uczniowie klas I – III uczestniczyli w turnieju wiedzy o baśniach. Trzyosobowe drużyny rozwiązywały różnorodne zadania. Były m.in. krzyżówka, wyliczanka, puzzle, zagadki, zabawa „kto szybciej”. Uczestnicy turnieju wykazali się znaczną wiedzą o wspaniałym świecie baśni, w którym dobro zawsze wygrywa a zło jest ukarane. Publiczność także miała okazję pokazać co wie na ten temat, odpowiadając na dodatkowe pytania a wszystkie jej prawidłowe odpowiedzi były od razu nagradzane.  

 

Czytanie a rozwój człowieka

25 października 2017r podczas spotkania z rodzicami zapoznali się oni z wpływem czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Uświadomiono im jak ogromny wpływ na każdego a szczególnie  młodego człowieka może wywierać książka. Doskonali pamięć i koncentrację, wyrabia cierpliwość, rozwija intelekt i wrażliwość estetyczną, rozwija język i słownictwo, dostarcza rozrywki i emocji - można by długo wymieniać jej zalety.  Obcowanie z książką  wpływa na wszechstronny rozwój osobowości dlatego też proponowano rodzicom żeby czytali głośno swoim dzieciom, aby zachęcali je do czytania ale by też sami czytali dając im przykład, gdyż nawyk sięgania po książkę powinien kształtować się już od najmłodszych lat.  

Tego dnia rodzice mieli okazję także  zapoznać się z częścią nowości wydawniczych zakupionych do naszej biblioteki w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Zostały one wyeksponowane w formie wystawy.

 

Duże zainteresowanie nowościami

Już od początku roku szkolnego 2017/18  bardzo dużym zainteresowaniem w naszej bibliotece cieszą się nowo zakupione książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Są one umieszczone na regałach znajdujących  się zaraz przy wejściu do biblioteki, więc każda osoba wchodząc, od razu zwraca na nie uwagę i chętnie po nie sięga.

 

Nowości wydawnicze w naszej bibliotece

Pod koniec maja 2017 roku nasza szkoła otrzymała dotacje finansowe z budżetu państwa oraz Urzędu Gminy Wicko na zakup nowości wydawniczych do biblioteki w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w łącznej wysokości 5000 zł.

Po konsultacjach z bibliotekarzami bibliotek publicznych znajdujących się w naszej okolicy oraz zasięgnięciu opinii m.in. Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, zakupiono do biblioteki przeszło 200 książek i audiobooków.

Są one bardzo zróżnicowane  zarówno pod względem tematycznym, jak i tym do kogo są kierowane, dlatego też każdy z czytelników, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie wśród nich coś dla siebie.  Są m. in. baśnie, wierszyki, opowiadania, książki detektywistyczne, przygodowe, popularnonaukowe.

 

   

 

5 maja 2017  spotkaliśmy się w bibliotece z kolejną mamą, pragnącą ukazać dzieciom niezwykły bajkowy świat książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Uczniowie klasy III z ogromnym zainteresowaniem słuchali dalszych przygód Koszałka -Opałka i Podziomka podczas poszukiwania wiosny.

Serdecznie dziękujemy Mamie Mai Grześko za pomoc w rozbudzaniu w uczniach wyobraźni, wrażliwości i zainteresowania książkami.

Zapraszamy kolejnych rodziców.

 

          11 kwietnia 2017 w ramach cyklu „ Czytelnicze spotkania z rodzicami” odwiedziła nas mama Błażeja. Czytała ona uczniom kl III, książkę Marii Konopnickiej „ O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Dowiedzieliśmy się ile ciekawych przygód przeżył Koszałek-Opałek szukając wiosny, która „szła tak blisko Koszałka-Opałka, że go trąciła (...) ciepłym tchem wiatru (...) i tuż przy nim zapachniały fiołki (...) Ale uczony kronikarz tak był zajęty obliczaniem: jak, kiedy i którędy wiosna ma przybyć na świat – że zgoła jej przyjścia nie widział”.

Bardzo dziękujemy pani Dampc za propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i pokazywanie im wspaniałego świata książek.

Zapraszamy kolejnych rodziców.

 

Uczniowi nagrodzeni w konkursie  na najciekawszą rymowankę promującą czytanie książek"Raper".

 

A my wciąż  czytamy......

 

23 lutego 2017r spotkaliśmy się w bibliotece aby posłuchać  opowiadania„Martynka i osiołek Wesołek” W tej opowieści Martynka i Jaś opiekują się osiołkiem. Nie jest to łatwe. Wesołek jest uparty i wszystkim płata figle. Pufek pomaga nauczyć go dobrych manier. Czy to się uda? Tym razem  czytała mama Amelki.

Dziękujemy Pani Marcie  Stanuch a w  marcu  czekamy na kolejnych rodziców-zapraszamy, grzecznie słuchamy:-)

 

Kolejne spotkanie z rodzicem, który czyta dzieciom. Tym razem była to babcia Julki ,która czytała przedszkolakom baśnie  H. Ch. Andersena.

Dziękujemy Pani  Ewie Klasa i czekamy na kolejnych rodziców-zapraszamy, grzecznie słuchamy:-)

 

 

Rodzice uczniów klasy I chętnie przychodzą do szkoły czytać dzieciom. Tym razem mama Alana oraz Bartosza czytały książkę pod tytułem "Detektyw Pozytywka”.Jest to książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek "kryminalnych", które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wątki "kryminalne" dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz. Próby ich

wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

 

 

  1. 20listopada 16roku, jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Z okazji tego święta, dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Mój przyjaciel miś” .

Uczestnicy swoje umiejętności aktorskie i recytatorskie prezentowali w dwóch kategoriach wiekowych: 

- oddział przedszkolny i klasa I

- klasa II i klasa III

Podczas konkursu dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz, a publiczność oklaskiwała ich gromkimi brawami. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. 
Ocenie jury podlegały: opanowanie pamięciowe tekstu, dykcja oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Po burzliwych i trudnych obradach wyłoniono zwycięzców i tak: 

- W  kategorii oddział przedszkolny i klasa I: 
1 miejsce: Amelia Stanuch i Bartek Kubica

2 miejsce: Julia Klasa

3 miejsce: Konrad Kaliszuk

 

- W kategorii klasa II i klasa III:

1 miejsce : Weronika Brokowska i Maja Sokołowska

2 miejsce: Natalia Ostrowska

3 miejsce: Dawid Wieczorek

Wyróżnienie: Zuzanna Rosanowska

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. 
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym dzieciom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. 

 

 

 

 

W czwartek, 24 listopada 2016r. w bibliotece odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania” skierowany do uczniów klas IV-VI. Celem konkursu było wyłonienie najlepiej czytających młodych, rozbudzenie pasji czytania, motywowanie uczniów do czytelnictwa, doskonalenie umiejętności wyrazistego czytania głośnego, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa, wyrabianie nawyku czytania, jako drogi do pokonywania trudności w uczeniu się. Uczestników oceniało  jury w składzie: Danuta Szlaska , Iwona Klich. Podczas czytania brano pod uwagę: płynność, wyrazistość, intonację i poprawność czytanego tekstu.
Mistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas IV-VI została Natalia Kaliszuk, tytuł wicemistrza przyznano Paulinie Birkholz a wyróżnienie otrzymali:Kuba Grześko oraz Dominika Leyk.

Zwycięzcom gratulujemy!

 

W październiku  biblioteka szkolna zorganizowała konkurs

plastyczny ,,Bajkowe zwierzątko” przeznaczony dla dzieci klas O-III

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zresztą sami zobaczcie, jak trudną pracę ma teraz jury! Ogłoszenie wyników już w najbliższą środę:)

 

 

Czytelnicze spotkania z Rodzicami        

 

 dla klas O-III.

Kolejne spotkanie z rodzicem, który czyta dzieciom. Tym razem była to mama Patrycji, która dokończyła  czytanie książki „ Nela na tropie przygód.”

Dziękujemy Pani Podwojewskiej  a w  listopadzie czekamy na kolejnych rodziców-zapraszamy, grzecznie słuchamy:-)

 

My wciąż czytamy, a właściwie odwiedzają nas nasi rodzice.
Tym razem czytała nam mama Pawełka. Wybrała fragment książki pt. "Nela na tropie przygód”. Dowiedzieliśmy się m.in.,co lubią jeść słonie,czy słonie boją się myszy,gdzie żyją dżelady,co o nich wiemy.


Dziękujemy  mamie Pawła i czekamy na następnego rodzica!

 

 

 

W czwartek 20.10.2016r. rozpoczęły się „Czytelnicze spotkania z rodzicami”.  Z tej okazji uczniowie klasy III zaprosili  rodziców na wspólne czytanie. Mama Łukasza czytała nam  książkę " Nela na tropie przygód".Dzieci z  klasy III uwielbiają książki i słuchały jak zaczarowane. Dziękujemy mamie Łukasza, że znalazła czas żeby nas odwiedzić i poczytać i zapraszamy częściej.
Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dzieci: uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu,   rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię,   stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię. Tak więc czytajmy jak najwięcej dzieciom i zachęcajmy do samodzielnego czytania!

Dziękujemy  mamie Łukasza i czekamy na następnego rodzica!

 

Biblioteka szkolna zaprasza

na

 „Czytelnicze spotkania z Rodzicami”.

dla klas O-III

 

W  październiku rozpocznie się akcja „Czytelnicze spotkania z Rodzicami”.

Zapraszamy chętnych rodziców, którzy znajdą czas, żeby nas odwiedzić i poczytać.

 

 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

w związku z tym biblioteka szkolna ogłasza:

                                

  dla kl. O - III  SP  -   Konkurs plastyczny pod hasłem "Bajkowe zwierzątko" 

  dla kl. IV- VI  SP   -  Konkurs na wykonanie plakatu promującego  czytanie książek.

 dla gimnazjum    -    Konkurs na najlepsze hasło promujące czytanie książek 

Zapraszamy wszystkich  chętnych do wzięcia udziału w konkursie.

Prace plastyczne wykonujemy dowolna techniką. Prace można składać w bibliotece szkolnej przez cały październik.

Dla zwycięzców przewidziane nagrody !

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców, ośrodkiem edukacji, którego zadaniem jest służenie realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji.


Biblioteka bierze udział w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły w stosunku do uczniów: kształcącej, wychowawczej, opiekuńczej, kulturalnej.
Głównym celem pracy jest przygotowanie uczniów do samokształcenia w dalszych etapach edukacyjnych.
Biblioteka organizuje kiermasze oraz wymianę używanych podręczników pomiędzy uczniami/rodzicami uczniów oraz przyjmuje nieodpłatnie używane podręczniki.

 

 


 

  "Książki naszych marzeń" w bibliotece szkolnej

 

Dzięki wnioskowi Gminy Wicko o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do bibliotek szkolnych, złożonym w ramach Rządowego programu „Książki naszych marzeń” nasza biblioteka szkolna otrzymała dotację na zakup książek.

Za pieniądze z programu (1625,00zł) zakupione zostały następujące książki, które nie są podręcznikami:

 

1.       Magiczny królik. Czekoladowe marzenia.

2.        Zaopiekuj się mną. Kto uratuje Iryska?

3.       Zaopiekuj się mną. Fred się zgubił!

4.       Magiczny konik. Nowy przyjaciel.

5.       Martynka. Moje czytanki. W zoo.

6.       Martynka. Moje czytanki. Nauka jazdy konnej.

7.       Martynka. Twoje dobranocki

8.       Czarny Mag(2). Nowicjuszka.

9.       Ja, Suzy P. Kłopoty to moja specjalność.

10.   Nela na tropie przygód.

11.   Zuźka D. Zołzik idzie do zerówki.

12.   Pięciopsiaczki.

13.   Franklin i  superbohater

14.   Franklin chce zdobyć odznakę

15.   Franklin czeka na siostrzyczkę

16.   Franklin gra w hokeja

17.   Franklin i jego paczka

18.   Franklin i skarb jeziora

19.   Franklin BDL ma czkawkę

20.   Franklin BDL urządza piknik

21.   Franklin i statek kosmiczny

22.   Franklin i młodsze siostrzyczki

23.   Franklin zazdrosny o przyjaciela

24.   Franklin i kółko przyrodnicze

25.   Franklin BDL i guma balonowa

26.   Franklin BDL i duch jeziora

27.   Franklin BDL i pokaz magii

28.   Czytamy z Franklinem. Franklin i uroczyste śniadanie

29.   Czytamy z Franklinem. Franklin mały zapominalski

30.   Czytamy z Franklinem. Franklin detektywem

31.   Czytamy z Franklinem. Franklin i książka z biblioteki

32.   Franklin i kask rowerowy

33.   Franklin boi się burzy

34.   Franklin i komputer

35.   Franklin boi się ciemności

36.   Franklin i nocna wyprawa do lasu

37.   Franklin. Wielka księga przedszkolaka. Bardzo duże litery.

38.   Harry Potter i kamień filozoficzny

39.   Harry Potter i komnata tajemnic

40.   Harry Potter i więzień Azkabanu

41.   Harry Potter i Czara ognia

42.   Harry Potter i zakon Feniksa

43.   Harry Potter i Książę Półkrwi

44.   Dziennik cwaniaczka (1)

45.   Igrzyska śmierci

46.   Igrzyska Śmierci. W pierścieniu ognia

47.   Ulysses moore. Tom 2. Antykwariat ze starymi mapami

48.   Ulysses moore. Tom 3. Dom luster

49.   Ulysses moore. Tom 4. Wyspa Masek

50.   Ulysses moore. Tom 5. Kamienni strażnicy

51.   Ulysses moore. Tom 6. Pierwszy klucz

52.   Ulysses moore. Tom 8. Mistrz piorunów

53.   Ulysses moore. Tom 9. Labirynt cienia

54.   Ulysses moore. Tom 11. Ogród Popiołu

55.   Ulysses moore. Tom 12. Klub podróżników w wyobraźni

56.   Ulysses moore. Tom 13. Statek czasu

57.   Ulysses moore. Tom 14. Podróż do Mrocznych Portów

58.   Paddington

59.   Paddington. Kolejne historie

60.   Magiczne drzewo.  Czerwone krzesło

61.   Magiczne drzewo. Tajemnica Mostu

62.   Magiczne drzewo. Olbrzym

63.   Magiczne drzewo. Pojedynek

64.   Magiczne drzewo. Gra

65.   Magiczne drzewo. Cień smoka

66.   Magiczne drzewo. Świat ogromnych

67.   Asiunia

68.   Zapytaj misia o domy

69.   Malutka czarownica

70.   Koszmarny Karolek. Wszędobylskie wszy

71.   Koszmarny Karolek i świąteczny świr

72.   Koszmarny Karolek. Zemsta Gangu Purpurowej Ręki

73.   Koszmarny Karolek. Dożarta Wróżka Zębuszka

74.   Koszmarny Karolek. Tajny Klub na wojnie

75.   Koszmarny Karolek. Wariacje z królową

76.   Koszmarny Karolek. Straszne czaszki i niemiłe mumie

77.   Koszmarny Karolek. Wielka forsa i wielkie żarcie

78.   Niezgodna

79.   Zbuntowana

80.   Wierna

81.   Oskar i pani Róża

82.   Baśniobór 

83.   Złodziejka książek

84.   Moje szczęśliwe życie

85.   Filipek i szkoła

86.   Filipek i rodzina

87.   Filipek i dziewczyny

88.   Filipek i wakacje

89.   Ronja, córka zbójnika

90.   Moje Bullerbyn

91.   Gwiazd naszych wina

92.   Przygody Pipi

93.   10 niesamowitych przygód Neli

94.   Pamiętnik nastolatki

Wybraliśmy literaturę dziecięcą i młodzieżową, której brakowało w naszym księgozbiorze, a są nią zainteresowani uczniowie.

 

Uczniowie będą zachęcani przez bibliotekarki oraz nauczycieli do wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich. Mamy nadzieję, że to powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywania zainteresowań czytaniem.

 

W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 (listopad) nasza szkoła złożyła wniosek o kolejne dofinansowanie z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” realizowanego przez ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki.

 


 

 

Wystawa nowo zakupionych książek w ramach rządowego projektu „Książki naszych marzeń" 

 

      4 grudnia 2015 roku w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawka nowo zakupionych książek w ramach rządowego programu ,,Książki naszych marzeń". Wśród książek znalazły się pozycje wybrane przez naszych uczniów.
     Zakupione książki zaewidencjonowano w księdze inwentarzowej biblioteki w ilości 95 sztuk i są one od dzisiejszego dnia do dyspozycji naszych uczniów.
     Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że i z takim samym zainteresowaniem będzie się cieszyło wypożyczanie i czytanie tych książek.

 

Zapraszamy do biblioteki szkolnej po nowości.

 

 

 

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
BIP Deklaracja dostępności

Jadłospis na PONIEDZIAŁEK:

Gulasz z łopatki wieprzowej  250g, mix z kaszy gryczanej i jęczmiennej 150g, surówka z ogórków konserwowych z marchewką i cebulą  120g, kompot owocowy lub woda z cytryną 200mlLicznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 542 606
Wczoraj: 673
Dzisiaj: 147
Online: 5
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem