JASTRË, czyli Wielkanoc na Kaszubach. Poznajemy kulturę i obyczaje wielkanocne wsi kaszubskiej

      Technika tworzenia palm wielkanocnych, sztuka haftu kaszubskiego oraz malowanie na szkle - to atrakcje, podczas warsztatów przeprowadzonych w naszej szkole w dniu 20.03.2019r. - „Tradycje wielkanocne na Kaszubach". Uczniowie uczący się języka kaszubskiego sprawdzili swoje umiejętności pod okiem artystów ze Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Naszymi gośćmi byli:
Irena Szczepańska - haft kaszubski;
Edmund Zieliński - malarstwo na szkle
oraz nauczycielki ze Szkoły z Gniewina i Kostkowa: Joanna Lewicka, Sabina Domaros i Danuta Afeltowicz-Machalińska.

 

Warsztaty „Malënk na szkle” prowadzone były przez pana Edmunda Zielińskiego - plastyka, regionalistę, byłego prezesa Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uczniowie poznali dawne techniki malowania na szkle. Dowiedzieli się, że malowanie na szkle pojawiło się na Kaszubach dzięki doktorowi Aleksandrowi Błachowskiemu. Największy zbiór obrazów namalowanych na szkle zebrał Izydor Gulgowski w Muzeum we Wdzydzach. Uczniowie kaszubskie obrazki malowali w lustrzanym odbiciu, a wytwór pracy powstawał po drugiej stronie. Tematami prac były: kwiaty kaszubskie, postacie sakralne, wzory haftu kaszubskiego. Wszyscy utrwalili sobie technikę malowania na szkle. Powstały bardzo ciekawe i piękne prace.

 

Warsztat hafciarski -„Tańcowała igła z nitką” prowadzony był przez twórczynię ludową panią Irenę Szczepańską. Pani Irena zapoznała uczniów z historią, technikami i wzorami hafciarskimi regionu Kaszub. Uczniowie poznali także symbolikę haftu kaszubskiego w oparciu o tradycje siedmiu szkół haftu. Pokazała uczniom, jak pięknie mogą wyglądać zwyczajne serwetki i zakładki ozdobione oryginalnymi wzorami kaszubskimi. Po zapoznaniu z najprostszymi ściegami, każdy miał okazję stworzyć swoją własną, ręcznie wykonaną serwetkę.

Kolejnym elementem warsztatów było wykonanie palmy wielkanocnej. Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy.
Panie: Sabina Domaros, Joanna Lewicka i Danuta Afeltowicz – Machalińska zaznajomiły wszystkich zgromadzonych z tajnikami ludowego rękodzieła wytwarzania palm oraz pokazały krok po kroku w jaki sposób można je samodzielnie wykonać. Większość uczestników warsztatów wykonywała palmy tradycyjną metodą, z naturalnych składników: bazi, bukszpanu, zbóż i traw.
Wszystkie palmy udały się znakomicie!

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
BIP Deklaracja dostępności

Jadłospis na PONIEDZIAŁEK:

Zupa ogórkowa 300ml, potrawka z piersią kurczaka i mieszanką chińskich warzyw  w sosie śmietanowo - ziołowym 200g, ryż biały gotowany al dente 150g, kompot owocowy lub woda z cytryną 200ml



Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 899 631
Wczoraj: 854
Dzisiaj: 21
Online: 4
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem