Śladami Wielkiego Astronoma - wycieczka Toruń - Golub-Dobrzyń - Ciechocinek

...Wśród wielu sławnych Polaków Toruń wydał tego, który sięgnął gwiazd...

ŚLADAMI WIELKIEGO ASTRONOMA

 

W dniach 07-09. 06. 2022r. odbyła się wycieczka szkolna – Śladami  Wielkiego  Astronoma, w której wzięło udział 29 uczniów. Organizatorem wyjazdu  była p. I. Klich a opiekunami  p. I. Brzeska  i p. E. Mielewczyk.

 Celem wycieczki było  zapoznanie uczniów z regionem kujawsko - pomorskim  w zakresie: geograficzno - etnicznym, dziedzictwem historyczno - kulturalnym, poznanie historii Torunia, jego zabytków, pogłębienie wiedzy dotyczącej Mikołaja Kopernika, poprzez zwiedzenie miejsc związanych z Jego życiem i działalnością. Innym z założeń było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, kształtowanie kultury turystyki i wyrabianie sprawności fizycznej, efektywne współdziałanie w zespole, grupie w trakcie wycieczki, rozwijanie zainteresowań uczniów.

Naszą przygodę z Toruniem rozpoczęliśmy od Seansu w Planetarium.   Wizyta w Planetarium to niezwykły seans przy muzyce pod „sklepieniem niebieskim”,  niesamowita podróż po bezkresach kosmosu, pomiędzy mgławicami, kometami                i innymi zjawiskami.

Kolejnym  etapem zwiedzania było Średniowieczne Stare Miasto. Uczniowie mieli okazję zobaczyć:

Krzywą Wieżę, której powstanie wg. legendy wiąże się z postępkiem jednego                  z toruńskich krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca, a której odchylenie od pionu wynosi 1,4 m. Została ona zbudowana w XIV w. jako fragment systemu murów obronnych.

Dom Kopernika w Toruniu – zabytkowa, gotycka kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Katedrę Świętojańską, która  jest najstarszą budowlą ceglaną dawnego państwa krzyżackiego, znajduje się w niej osiem bocznych kaplic. Uczestnicy  podziwiali piękne witraże, których abstrakcyjna kompozycja ma przedstawiać wizję wirującego kosmicznego ruchu.

Rynek Staromiejski z pięknym gotycko - manierystycznym gmachem Ratusz. Zobaczyliśmy także:  pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik piernikarki, toruńskiego osiołka,  pieska Filusia,  Dwór Artusa,  Dom pod Gwiazdą, budynek neogotyckiej poczty, niegdyś luterański kościół św. Ducha, fontannę Flisaka, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Łuk Cezara,  katedra śś. Janów - fara staromiejska i miejsce chrztu Kopernika , Pałac Dąmbskich, Bramę Żeglarska z XVI wieku, Czerwony Spichrz.

Dużą atrakcją dla  wszystkich  były warsztaty pieczenia pierników. Dzięki Mistrzowi wypieków piernikarskich, poznaliśmy  składniki, recepturę i historię nazwy tradycyjnych pierników - Katarzynki.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Golub  - Dobrzyń.  Z samego rana, po śniadaniu zwiedziliśmy z przewodnikiem zamek, ponoć  wyjątkowo intensywnie nawiedzany przez duchy.  

Zamek Golubski to pokrzyżacka budowla z przełomu XIII i XIV w. Wzniesiony został na wzgórzu, nad rzeką Drwęcą. Tę wspaniałą rezydencję otrzymała siostra Zygmunta III Wazy – Anna. Zajmowała się ona botaniką, przy pałacu założyła ogrody włoskie, uprawiała tytoń jako roślinę uprawną. Mówi się, że zamek nawiedza Biała Dama. To duch Anny Wazówny, który przenika przez ściany, upewniając się, że jej ukochana rezydencja jest w dobrych rękach. Niektórzy z nas twierdzą, że w nocy słyszeli  kroki na korytarzu. Ciekawostką zamku są schody, po których rycerze wjeżdżali konno do swych sal na piętrze. Ten, kto zrobił to na pieszo, musiał ponieść karę i zarżeć jak koń w najmniej spodziewanym momencie. W zamku znajdował się loch głodowy, w którym trzymano jeńców oczekujących na wykupienie przez rodzinę oraz cele pokutnicze w których zamykano grzesznych zakonników. Mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach z przedstawicielami Bractwa Rycerskiego. Każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, rzucaniu nożem do celu.

Zwiedziliśmy również miasto Golub - Dobrzyń. W trakcie spaceru zobaczyliśmy  między innymi: Stare Miasto, Kościół św. Katarzyny z początku XIV wieku, fragmenty murów obronnych, unikatowy zabytek o wdzięcznej nazwie Dom "Pod Kapturem" oraz kamienice XVIII i XIX w.

Wieczorem był czas na zabawy integracyjne oraz gry zespołowe, m. in. mecz piłki nożnej czy gra w „zbijaka”.

Końcowym etapem naszej wycieczki był przejazd i  zwiedzanie Ciechocinka              z  przewodnikiem. Spacerowaliśmy przy uzdrowiskowych tężniach solankowych, zbudowanych w oparciu o źródła solanki, odkryte w drugiej połowie XVIII wieku,  relaksowaliśmy  się  przy fontannie „Grzybek”. Podziwialiśmy zegar kwiatowy, park zdrojowy z muszlą koncertową oraz fontanną Jaś i Małgosia. Większą część  miasta stanowią piękne zielone parki, skwery, kwietniki i dywany kwiatowe.  

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń - była dotykiem historii z różnych epok. Wspólnie spędzony czas był bardzo pouczający dla uczniów i opiekunów.

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
BIP Deklaracja dostępności

Jadłospis na WTOREK:

Rosół drobiowy z lanymi kluseczkami 300ml, sznycel z szynki wieprzowej 100g, mizeria z ogórków ze śmietaną i jogurtem greckim 120g, ziemniaki z wody z siekanym koperkiem 200g, kompot owocowy lub woda z cytryną 200ml, 



Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 901 502
Wczoraj: 503
Dzisiaj: 257
Online: 3
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem