Wycieczka do Szymbarku

 

          

          21 czerwca uczniowie uczęszczający na  zajęcia języka kaszubskiego   wybrali  się na wycieczkę do Szymbarku.   Głównym celem było zachęcanie uczniów do odwiedzania miejsc i obiektów „gdzie nasze serca i nasze dziedzictwo”,  kształtowanie miłośœci do Ojczyzny i dumy z narodowych wartoœści.  Ważnym celem było  także obejrzenie domu ... do góry nogami. To symbol naszych czasów - œwiata pełnego sprzecznoœści i zagrożeń, których twórcami są ludzie.   Krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnoœcią stawia się kolejne kroki (odczuliśœmy to na własnej skórze...).

            Miejscem,  od którego rozpoczęliśœmy nasze zwiedzenie była: specjalna, drewniana hala zawierająca  najdłuższą deskę œświata (46,53 m), wyciętą z daglezji, która rosła przez 120 lat w kaszubskim lesie. Znajduję się tam również  stół noblisty, dla uczczenia przyznania Lechowi Wałęsie nagrody Nobla. Przy tym stole o długośœci 35 m może zasiąśœć 230 osób. Według intencji budowniczych stół ten ma łączyć wszystkich ludzi, niezależnie od ich poglądów i zapatrywań. Oprócz tego młodzi turyœści zwiedzili zrekonstruowany bunkier tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Wąskimi korytarzami przedostali się do sali dydaktycznej, w której po zgaszeniu œwiateł mogli usłyszeć i poczuć odgłosy bombardowania. Dwuminutowy podziemny seans zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie. Następnie udaliœśmy się do Domu Sybiraka - to drewniana chata przywieziona z Syberii, z miejscowoœci Zapleskino, oddalonej od Szymbarka o 8100 km. Chata została zbudowana na Syberii przez polskich zesłańców 240 lat temu. Znalazła się w Szymbarku jako dar potomków syberyjskich zesłańców, przedstawicieli tamtejszej Polonii.  Obok Domu Sybiraka jest usytuowany model sowieckiego łagru. W takim pomieszczeniu, w bardzo prymitywnych warunkach mieszkało 144 osób. Spali oni w tak zwanych szychtach, gdzie na 1 osobę przypadało półtorej deski pryczy. W pobliżu sowieckiego łagru znajduje się rampa kolejowa z pociągiem towarowym, symbolizującym wywózki setek tysięcy Polaków na Syberię. Zwiedziliśœmy także Dom Trapera Kaszubskiego, Dom Harcerza oraz Dom Kaszuba z Turcji.  Następnie zobaczyliśœmy  drewniany koœciółek pw. śœw. Rafała Kalinowskiego, powstańca styczniowego, skazanego na śœmierć. PóźŸniej karę śœmierci zamieniono mu na zesłanie na Syberię. Kośœciółek, konsekrowany w 2004 r. podczas Œwiatowego Zjazdu Sybiraków, zawiera szereg cennych pamiątek z zesłań syberyjskich oraz kamienie z historycznych budowli Gniezna, Krakowa, Ostrowa Tumskiego. Niebywałą atrakcją okazał się największy fortepian œświata.

            Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji   udaliœśmy się na degustację pieczonych nad ogniskiem kiełbasek  i innych kaszubskich smakołyków, które pozwoliły na utrzymanie wszystkich wycieczkowiczów w dobrej formie w drodze powrotnej. Wizyta w sklepie z pamiątkami i wyrobami ludowymi oraz wykonanie pamiątkowych fotografii zakończyła nasze całodniowe zwiedzanie.

           Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych turystów.  Wspomnienia, emocje i refleksje pozostaną na długo w pamięci uczniów.

 

Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
BIP Deklaracja dostępności

Jadłospis na WTOREK:

Rosół drobiowy z lanymi kluseczkami 300ml, sznycel z szynki wieprzowej 100g, mizeria z ogórków ze śmietaną i jogurtem greckim 120g, ziemniaki z wody z siekanym koperkiem 200g, kompot owocowy lub woda z cytryną 200ml, 



Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 1 901 714
Wczoraj: 503
Dzisiaj: 469
Online: 3
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem